Start Rzeszów Mistrzem Polski

Mistrzowie Polski sezonu 2014/2015
Tomasz Garstka, Sławomir Gorzkowicz, Mariusz Szmuc, Grzegorz Sujdak, Jan Cyrul kpt, Michał Garbacz, Marcin Kruczek, Mariusz Maciejko, Bartosz Hajduk. Trener: Mariusz Michalczyk

Turniej finałowy Mistrzostw Polski w koszykówce na wózkach, który odbył się w Kielcach 9-10 maja w hali AZS Politechniki Świętokrzyskiej, w którym wzięły udział cztery najlepsze zespoły rundy zasadniczej: Start Rzeszów, KSN Start Warszawa, IKS GTM Konstancin oraz gospodarze Far Scyzory Kielce.
Turniej rozpoczął się od mocnego uderzenia bo spotkały się zespoły Mistrza i Vice Mistrza Polski czyli KSN Start Warszawa i Start Rzeszów. Mecze naszych zespołów były zawsze zacięte i budziły wiele sportowych emocji. Tak było i tym razem, mimo że po pierwszej połowie Rzeszów prowadził 9 pkt. to po trzeciej kwarcie był remis 37:37. Czwarta kwarta do 7 minuty była także remisowa dopiero ostatnie trzy minuty zadecydowały po celnych rzutach w końcowych minutach i dobrej obronie że to zespół z Rzeszowa tym razem wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku 52:46.

W drugim sobotnim pojedynku gospodarze Far Scyzory Kielce podejmowały zespół Piekarzy z Konstancina. Mecz który wydawało się że IKS powinien spokojnie wygrać, to po pierwszej połowie pachniało sensacją, gdyż gospodarze prowadzili 20:17. Jednak w drugiej połowie IKS zagrał agresywniej w obronie a w ataku bardziej skutecznie i mecz zakończył się pewnym zwycięstwem zespołu Konstancina 47:30.

W drugim dniu turnieju w pierwszym meczu nasz zespół spotkał się z gospodarzami i wyszedł na to spotkanie skoncentrowany nie lekceważąc przeciwnika, który mógł być nieobliczalny. Ale to my postawiliśmy twarde warunki grając pressingiem od pierwszych minut i wyprowadzając skuteczne kontry szybko uzyskaliśmy przewagę i spokojnie kontrolując mecz oszczędzaliśmy siły na ostatni mecz z IKS Konstancin który miał rozstrzygnąć kto zdobędzie tytuł Mistrza Polski końcowy wynik 54:35 dla drużyny z Rzeszowa.

Kolejnym meczem, jaki rozegrano w kieleckiej hali był pojedynek aktualnego Mistrza Polski czyli KSN Start Warszawa z IKS GTM Konstancin. Mecz jawił się jako pierwsze w historii derby Mazowsza na kieleckiej ziemi. Zawodnicy z Konstancina mieli jeszcze w pamięci pechowo przegrany jednym punktem pojedynek z warszawianami w ostatniej kolejce PLKnW. Z kolei zawodnicy z Warszawy, aby myśleć realnie o obronie tytułu musieli mecz z Konstancinem wygrać. Sam mecz był meczem walki.  Aktualny Mistrz Polski przegrywał już z 'Piekarzami' szesnastoma punktami! Jedynym problemem były mnożące się przewinienia indywidualne zawodników z Konstancina. Pojawiało się realne zagrożenie, że ktoś z pierwszej piątki może nie dokończyć meczu. Niestety tak też się stało. Kilka bezmyślnych fauli Karola Staręgi spowodowało, że zakończył on udział w meczu w połowie trzeciej kwarty. Zawodnicy z Warszawy wiedzieli o co grają. Zdawali sobie sprawę, że porażka w tym meczu skazuje ich na walkę co najwyżej o brąz MP. Taka wizja wyzwoliła w nich skrywane pokłady energii i pozwoliła rozpocząć odrabianie strat. Niestety dla Konstancina, była to pogoń skuteczna. Zawodnicy IKS-u mieli jeszcze szanse rozstrzygnąć losy spotkania w ostatnich sekundach, ale szansy nie wykorzystali. O zwycięstwie derbowego pojedynku miała zadecydować w tym turnieju dogrywka.
Dodatkowe pięć minut okazało się być absolutną dominacją 'Piekarzy' tym bardziej że za pięć przewinień boisko musieli opuścić dwaj centrzy z zespołu Warszawy Księżopolski i Banaszek. W tym czasie zdobyli oni dziewięć punktów nie tracąc żadnego. Wynik 59:50 sprawiał, że IKS GTM Konstancin rewanżując się warszawianom za minimalną porażkę, jednocześnie 'zameldował' się w walce o złoto, a zespołowi z Warszawy pozostała walka o brąz z zespołem z Kielc.

W meczu o brązowy medal spotkały się zespoły Far Scyzory Kielce gospodarze turnieju i KSN Start Warszawy. Początek meczu to przewaga gospodarzy którzy wykazywali więcej determinacji natomiast zespół Warszawy podłamany porażkami z Rzeszowem i Konstancinem od początku grał słabo tak jak by opuściły ich siły i motywacja. Mimo początkowej przewagi gospodarzy 16 punktami zespołowi z Warszawy udało się zniwelować po pierwszej połowie straty do czterech punktów 26:22. Trzecia kwarta to wyrównana walka choć gospodarzom udało się powiększyć przewagę o jeden mały punkcik i po trzech kwartach prowadzili pięcioma punktami. Jednak czwarta decydująca kwarta wygrana przez Scyzory 20:9 zadecydowała o tym że to Far Scyzory Kielce został brązowym medalistom MP w sezonie 2014/2015 co jest niespodzianką i największą sensacją tego turnieju.

Ostatnim meczem który miał się odbyć był mecz finałowy MP, który miał zdecydować o podziale najbardziej cennych medali złota i srebra. Obie drużyny tak z Rzeszowa jak i Konstancina wiedziały o co walczą. Start Rzeszów chciał po raz jedenasty wywalczyć ten cenny kruszec natomiast IKS GTM Konstancin mógł po raz pierwszy w swej historii zdobyć ten cenny tytuł. Przez ostatnie sezony to jednak Rzeszów był lepszą drużyną i to protegowało go do roli faworyta, tym bardziej że w rundzie zasadniczej walka między tymi zespołami zakończyła się zwycięstwem Rzeszowa. Mecz od samego początku przebiegał pod dyktando zespołu rzeszowskiego który od pierwszych minut zagrał agresywną obroną i skutecznym atakiem co po pierwszej połowie dało prowadzenie Startu piętnastoma punktami 33:18. W drugiej połowie która skończyła się remisem zawodnicy z Rzeszowa kontrolowali wynik nie dając z zespołowi z Konstancina na zmniejszenie przewagi wygrywają 64:47 i tym samym po raz jedenasty mogli się cieszyć zdobywając tytuł Mistrza Polski sezonu 2014/2015.

Dziękujemy też naszym wiernym kibicom którzy dojechali i gorąco kibicowali naszej walce po jedenasty tytuł Mistrzowski!!!

Wyniki turnieju finałowego o Mistrzostwo Polski w Koszykówce na Wózkach sezonu 2014/15 – Kielce 9-10.05.2015